W listopadzie we Wrocławiu zorganizowaliśmy wykład o Leonardo da Vinci. W tym roku przypada 500 rocznica jego śmierci, chcieliśmy więc pokazać jego filozoficzną twarz i znaleźć w nim to co sprawia, że nazywany jest Człowiekiem Renesansu. Za gościnę dziękujemy Polskiemu Towarzystwu Ludoznawczemu.
Z okazji Światowego Dnia Filozofii w 2019 roku zorganizowaliśmy dwa spotkania: "Czym jest Szczęście - Cel Stoików i szkoły filozoficznej Lykeion" oraz w kolejnym dniu spotkanie z Filozofią Wschodu "Tybetańska ścieżka w górę."
To już kolejny rok gdy korzystając z leniej pogody spotykamy się z filozofią w Parku Łazienki Królewskie. W tym roku odbyły się trzy spotkania: "Tajemnice Egipskiej Mądrości", "Delfy" i "Spacer ze szczęściem". Każde z nich to nie tylko wykład, ale też praktyki filozoficzne, które w naturze stają się prawdziwą zabawą i przyjemnością.
Kolejny raz mieliśmy tą radość by zorganizować doroczne święto filozofii. Cieszymy się, że filozofia wzbudza ciągle tak żywe zainteresowanie. W tym roku można było wziąć udział w wykładzie o praktyczności filozofii, by kolejnego dnia spróbować swoich sił podczas warsztatów filozoficznych, a na zakończenie zmienić się w aktora teatru, by tochę poznać samego siebie.
W październiku w naszej siedzibie w cyklu "Niecodzienne spotkania z filozofią" dobył sie wykład o tym co interesuje dzisiaj prawie każdego - o pieniądzu.
Czym on jest i czy przedstawia dla nas prawdziwą wartość?
Podczas wakacji zorganizowaliśmy serię spotkań z filozofią w Parku Szczęśliwickim. Zachęcaliśmy przechodniów do spróbowania szczęścia i by obracając kołem wylosowali dla siebie inspirującą cnotę filozoficzną. W każdym balonie, który otrzymali jako prezent, ukrywał się fragment przemysleń jednego z klasycznych filozofów!
W marcu dobył się u nas wykład pt: „Tajemnica Katedr” podczas, którego udaliśmy się w podróż do „Stulecia katedr” by odkryć tajemnice ich architektury i ukrytej w niej metafizyki, w czasy gdy te kamienne budowle stawały się swoistymi dziełami filozoficznymi, z mądrością ukrytą w ich sakralnej geometrii.
„Filozofia jogi” – system filozoficzny jako styl życia lub filozofia wolności, „W poszukiwaniu prawdy” – poszukiwanie wewnętrznego życia z tekstem „Bhagavadgity” i „Przyjaźń i solidarność” czerpiący z filozofii Konfucjusza i Lao Tsy złożyły się na cykl spotkań „Wschodnie inspiracje”, które odbyły się u nas na początku tego roku. Każde ze spotkań miało formę warsztatów filozoficznych, których uczestnicy mogli w praktyce odkrywać znaczenie antycznych tekstów.
Kolejne spotkanie z cyklu "Niecodzienne spotkanie filozoficzne" już za nami.
Tym razem wykład dotyczył celtyckiego spojrzenia na świat, ich filozofii życia, mitów, symboli i ich znaczenia.
W listopadzie, odbyły się u nas trzydniowe obchody Światowego Dnia Filozofii, które obejmowały wykłady, warsztaty i seminaria.
Pierwszy dzień skupiał się na temacie "Szkoły Filozofii w tradycji klasycznej". Obejmował wykład poświęcony sposobom pracy klasycznych szkół filozoficznych w historii oraz warsztaty.
Drugi dzień poświęcony był "Filozofii kultury" i jej wpływowi na procesy kulturowe, stosunki w społeczeństwie i kulturze samopoznania. Warsztaty praktyczne polegały na przygotowaniu przez uczestników krótkich form teatralnych.
Trzeci dzień poświęcony był "Filozofii Wolontariatu", podczas którego to dnia zostało przedstawione znaczenie woli i dobrowolności w filozofii. Podczas części warsztatowej uczestnicy byli w stanie spróbować przekształcić ten wewnętrzny proces wspólnie tworząc zabawki dla dzieci w szpitalu.
"Nie święci garnki lepią" więc chcąc być praktycznymi filozofami wyruszyliśmy na Podlasie do Czarnej Wsi Kościelnej by na własnym ciele przekonać się u Pawła Piechowskiego, że praca garncarza nie należy do tych najlżejszych, ale wszystko rekompensuje magia, która odbywa się na kole garncarskim.
Korzystając z okazji odwiedziliśmy w Zamczyskach warsztat łyżkarski pana Mieczysława - bardzo polecamy.
W poprzednim roku zorganizowaliśmy spotkania z rożnymi kulturami świata. Spotkania z kuchnią, kulturą, mitami i muzyką Japonii, Brazylii, Rosji postanowiliśmy dopełnić spotkaniem z naszą własną kulturą. Dzień Polski przyniósł wiele ciekawych odkryć, również takich, że może ona być dla wielu z nas kulturą egzotyczną, a na pewno taką, której bogactwo warto pielęgnować i poświęcić jej choć trochę uwagi.
Efekty tegorocznego warsztatu zimowych lampionów są zachwycające.
W listopadowy weekend wyruszyliśmy wspólnie na spacer po lesie. Aura sprzyjała i mimo później jesieni, słońce świeciło cały dzień. Może dlatego, że spacer był niewzykły - odwiedziliśmy pozostałości Słowiańskiej Świątyni Słońca w Gródku Leśnym.
Nie ma to jak własnoręcznie wykonana torba na lato. W naszym atelier odbył się w czerwcu warsztat podczas, którego dekorowaliśmy bawełniane torby by nadać im własną unikalną formę. Torby też uszyliśmy sami. Satysfakcja z dzieła własnych rąk - bezcenna.
Drzwi naszego Atelier otworzyły się w kwietniu by zaprosić wszystkich chętnych do udziału w warsztatach dekoracji Wielkanocnych Jaj. Jajo to uniwersalny symbol, o którym wiecej możecie przeczytać w naszej czytelni: O symbolach - Jajo
Na początku grudnia w naszym Atelier Apollo odbyły się warsztaty podczas, których uczestnicy mogli własnoręcznie stworzyć zimowo-świąteczne lampiony w technice decoupage.
Członkowie Nowej akropolis uczestniczyli w interaktywnym spotkaniu w Muzeum Etnograficznym w Warszawie. Odkrywali tajemnice kultury Bali ukryte w ich ceremonialnych tkaninach, obrazach ilustrujących ważne i popularne eposy jak Bhagawadgita czy Ramajana, poznając również sztukę związaną z codziennym życiem balijskich ludzi.
W dniach 10-11.09.2016 mieliśmy możliwość spędzenia kreatywnego weekendu w Bratysławie goszcząc u naszych przyjaciół ze słowackiej Nowej Akropolis. Uczestnicy warsztatów mieli możliwość wymienić się swoimi doświadczeniami i nawzajem nauczyć się techniki poverpolu i fototransferu. Mieliśmy też okazję uczestniczyć w obchodach 16 rocznicy Nowej Akropolis na Słowacji.
Dziękując za wspólne chwile i mnóstwo inspiracji, życzymy im, z okazji urodzin, wielu pięknych momentów, ale też po filozoficznemu, przeszkód :), które pokonane dadzą nowe doświadczenia i wzbogacą ich wnętrze.
Dzięki pracownikowi Muzeum Etnograficznego w Warszawie, mogliśmy odwiedzić wystawę przedstawiającą bogaty folklor Chin. Wystawa podzielona jest na trzy części. Pierwsza dotyczy bardzo popularnej sztuki wycinanek. Prezentowane tam są koronkowe prace chińskich artystów ludowych, sami też mieliśmy niepowtarzalną możliwość spróbować swoich sił w tej sztuce. Druga część wystawy prezentuje stroje ludowe i przegląd ponad 50 etnicznych grup tego kraju. Trzecia część jest poświęcona chińskiej tradycji herbaty. Mieliśmy okazję aktywnie uczestniczyć w ceremonii jej przygotowania dowiedzieliśmy się też w jaki sposób owa ceremonia była przygotowywana.
Owa nietradycyjna wystawa, przybliżająca kulturę mniejszości Chin, dzięki naszemu aktywnemu w niej uczestnictwu zbliżyła nas do jej organizatorów, mimo różnic kultury i przede wszystkim języka. Filozof przecież potrafi przekraczać nie jedne ograniczenia...
Po tylu latach regularnego sprzątania brzegów Wisły w Warszawie widzimy zmianę. Śmieci z roku na rok jest coraz mniej, ale ciągle jeszcze je tam znajdujemy :(. Na zdjęciu efekt z niespełna trzech godzin "spaceru".
Wiedzieć jak się zachować w sytuacji kryzysowej. Jak pomóc, a jak nie pomagać. To ważna nauka dla szukających mądrości. Bardzo dziękujemy doktorowi Marcinowi na tę praktyczną, życiową lekcję.
"Gdy jest mi zimno, jest to problem materialny; gdy ktoś inny marznie jest to już problem duchowy" Podczas dwóch tygodni zbiórki zebraliśmy kilkanaście zimowych kurtek, równie dużo ciepłych bluz i swetrów oraz innych ubrań. Zostały one przekazane do fundacji D.O.M., która rozda je wśród potrzebujących.
Kolejny rok naszej akcji przynosi optymistyczne obserwacje. Po pięciu latach regularnego sprzątania brzegów Wisły widzimy już pewne jaskółki zmiany traktowania naszej królowej rzek. Jest coraz czyściej. Niestety jeszcze nie aż tak, żebyśmy nie mieli czego sprzątać. Dziękujemy, wszystkim, którzy dołączyli się spontanicznie do akcji.
To już drugi raz z rzędu mamy przyjemność z naszymi wolontariuszami uczestniczyć w organizowanej przez Fundację ForLife ogólno-szpitalnej imprezie mikołajkowej. W tym roku wspólnie z dziećmi i ich opiekunami stworzyliśmy całe mnóstwo dekoracji świątecznych. A jako dodatek do mikołajkowych paczek, przynieśliśmy „tłumek” misiów wykonywanych ręcznie podczas obchodów „Światowego Dnia Filozofii”.
Także w tym roku kontynuujemy długoterminową aktywność ekologiczną, której celem jest porządkowanie brzegów bardzo zanieczyszczonej przez ludzi Wisły.
Serce dla Wisły jest aktywnością, która zainicjowana została w roku 2012, jednomyślnie podjętą decyzją na zebraniu członków Towarzystwa Kulturalnego Nowa Akropolis.
Wolontariusze z Nowej Akropolis we współpracy z Fundacją "ForLife" organizują cyklicznie zajęcia plastyczne dla małych pacjentów w Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie - Międzylesiu.
Nowa Akropolis dołączyła do ogólnokrajowej "Wielkiej Zbiórki Książek" dla dzieci i młodzieży. Jest ona organizowana przez fundację, która chce tworzyć biblioteki w szpitalach, domach dziecka, hospicjach, ośrodkach opieki dziennej i wszędzie tam, gdzie potrzebne są książki.
W naszej siedzibie został utworzony punkt zbiórki, gdzie okoliczni mieszkańcy i nie tylko, mógł przynieść książki dla dzieci. W tym roku dało się nam zebrać prawie 200 książek, które trafiły do młodych czytelników.
W sobotę 10 maja w Warszawskim Domu Opieki zorganizowaliśmy spotkanie i warsztat dla jego mieszkańców. Spotkanie związane było z tematyką Starożytnego Egiptu i ropoczęło się seansem filmu "Egipt - Ziemia Ukochana".
Po filmie wszyscy chętni, mogli spróbować swoich sił na warsztacie reprodukcji archeologicznych. Nasi wolontariusze pomagali w malowalowaniu kartuszy ze starożytnego Egiptu. Sprawiło to wielką radość ludziom, o których często zapominamy, i mimo, że niektórzy z nich miają już kłopoty z pamięcią, udało się nawiązać aktywną formę międzyludzkiej komunikacji.
Podczas warsztatu nasi zapomnieni starsi przyjaciele, otworzyli przed nami kawałki wspomnień swoich prywatnych i o historii naszego miasta. Towarzyszyła temu serdeczność i radość. Chcielibyśmy być tam częstszymi gośćmi. Tak wiele się można nauczyć z ludzkich wspomnień i doświadczeń, a tak mało do tego potrzeba. Tylko odrobina chęci poświęcenia czasu dla innych.
Także w tym roku bez oczekiwania poklasku czy podziękowań poszliśmy latem nad Wisłę, żeby oczyszczać jej brzegi...
Serce dla Wisły jest aktywnością, która zainicjowana została w roku 2012, jednomyślnie podjętą decyzją na zebraniu członków Towarzystwa Kulturalnego Nowa Akropolis.
"...Celem nie jest stać się znawcą Platona, ale obudzić w sobie samym filozofa, czyli miłośnika mądrości, obudzić w sobie człowieka kochającego żyć, a nie przeżywać..."
"...Proponujemy doświadczenie procesu twórczego, którego nie da się ani kupić, ani zaobserwować z zewnątrz, trzeba go przeżyć. To przeżycie jest bezcenne..."
"...Niezależnie od tego czy ktoś decyduje się pomagać bezpośrednio materialnie, przekazanie takiego pomocnika wydało nam się czymś praktycznym, realnym i dostępnym..."
![]() ![]() Kontakt telefoniczny tel: +48 22 468 88 00 (w godz. 17:30-21:00 od poniedziałku do piątku ) kom. +48 780 112 700 |
Międzynarodowe strony | Albania | Argentyna | Australia | Austria | Belgia | Boliwia | Bośnia i Hercegowina | Brazylia | Bułgaria | Chile | Chorwacja | Czechy | Dominikana | Ekwador | Francja | Grecja | Gwatemala | Hiszpania | Honduras | Indie Płn. | Indie Płd. | Irlandia | Izrael | Japonia | Kanada | Kolumbia | Kostaryka | Meksyk | Niemcy | Panama | Paragwaj | Peru | Portugalia | Rosja | RPA | Rumunia | Salwador | Serbia | Słowacja | Słowenia | Szwajcaria | Ukraina | Urugwaj | USA | Węgry | Wielka Brytania | Włochy